Poniedziałek  08-04-2013   /  wprowadził:  Emilia Jenda   /  Wyświetleń:  2491
Ilość fotografii: 20
Powiązane multimedia:
grafika
Wyświetleń: 810

Desto Morkama Beriso z Etiopii z czasem 2:13:48 zwyciężył 40. Maraton Dębno, który odbył się 7 kwietnia 2013 roku. Mistrzostwo Polski Kobiet wywalczyła Agnieszka Gortel-Maciuk, reprezentantka AKS Chorzów, uzyskując czas 2:40:03. Mistrzem Polski Policjantów został Adam Thiel z Lęborka. Wysokie – jedenaste miejsce zajął Łukasz Hryciuk z Dębna.

Rekordowa liczba – 1390 biegaczy wystartowało w 40. Maratonie Dębno. Kobiety po raz 32. walczyły o medale mistrzostw Polski. Po raz 11. rozegrano Mistrzostwa Polski Policjantów. Uczestnicy rywalizowali także w 5. Międzynarodowym Maratonie Strażaków. Do małego miasta, „Mekki Maratończyków” – jak mówił komentator Edward Stawiarz – przyjechali zawodnicy z Afryki, Europy oraz całej Polski. Metę przekroczyła też rekordowa liczba – 1340 osób.

W tym roku zmieniono trasę biegu, która poprowadzona została na czterech okrążeniach, w tym dwóch pierwszych po centrum miasta. Dzięki temu impreza okazała się bardzo widowiskowa dla publiczności.

O miano zwycięzcy od początku walczyli zawodnicy zagraniczni. Pierwszy na metę z czasem 2:13:48, wbiegł 28 – letni Desto Morkama Beriso z Etiopii, 18 sekund później był Kenijczyk Mutua James Mbiti, trzeci Mykhayko Iveruk z Ukrainy. Najlepszy wśród Polaków był Emil Dobrowolski, który zajął czwarte miejsce. W Dębnie zabrakło najlepszych polskich zawodników, którzy w tym roku będą rywalizowali o mistrzostwo Polski w Warszawie.

Bardzo dobrze wypadł zawodnik z Dębna - Łukasz Hryciuk, który zajął jedenaste miejsce, z czasem 2:34:53. Był trzecim zawodnikiem wśród polskich biegaczy. Był to znakomity powrót tego zawodnika, który dwa lata temu uległ wypadkowi samochodowemu i odbył długą rehabilitację.

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Agnieszka Gortel – Maciuk (2:40:03), zdobywając złoty medal mistrzostw Polski w maratonie. Druga, z czasem 2:47:45 była Arleta Meloch z Grudziądza, trzecią pozycję zajęła Ewa Kucharska, reprezentantka MKS Iskra Pszczyna. Bieg ukończyło 98 kobiet, w tym siedem zawodniczek sklasyfikowanych zostało w Mistrzostwach Polski Kobiet.

Mistrzem Polski Policjantów został Adam Thiel, który z czasem 2:33:28 uplasował się na dziesiątej pozycji w generalnej klasyfikacji. Srebrny medal wywalczył Jakub Burghardt ze Szkoły Policyjnej w Katowicach, a brązowy Dariusz Guzowski ze Szkoły Policyjnej w Słupsku. Metę przekroczyło aż 94 policjantów, w tym sześć kobiet. Najszybsza wśród policjantek była 29 – letnia Marta Witke z Poznania.

W rywalizacji strażaków najlepszy był Kamil Nartowski z OSP Kończewice, drugi Łukasz Zagawa z PSP Łowicz, zaś trzeci Seweryn Pogocki KW PSP Łódź. Bieg ukończyło 27 zawodników sklasyfikowanych w 5. Międzynarodowym Maratonie Dębno.

Z roku na rok rośnie liczba dębnian, którzy biorą udział w maratonie. W 40. Maratonie Dębno wystartowało 32 zawodników, bieg ukończyło 26 osób. Najlepszy był wspomniany Łukasz Hryciuk, drugi Paweł Pawlisiak, trzeci Tomasz Paszyński. Ponadto bieg ukończyli kolejno: Mirosław Wujda, Paweł Osowski, Mirosław Wesołowski, Sylwester Puźniak, Paweł Rataj, Zbigniew Rutkowski, Dariusz Łokietek, Dariusz Torzewski, Zbigniew Stelczyk, Mariusz Woltman, Krzysztof Krupa, Arkadiusz Zieliński, Stanisław Janczak, Mateusz Łokietek, Marian Majcher, Zbigniew Franków, Marcin Stoparek, Sebastian Łętowski, Szymon Łokietek, Marcin Łętowski, Michał Madej, Alfred Borysewicz oraz Marcin Pech. Sześciu zawodników wystartowało też w sztafecie maratońskiej.